Eshop

Alcatel Idol 3 - recenze

Není zrovna obvyklé, že by na tomto webu, který je zaměřený zejména na karty, či karetní triky, vyšla recenze na mobilní telefon.

Musím ale říci, že vlastní recenzi nějakého, pokud možno aktuálního telefonu, bylo něco, co jsem vždy chtěl udělat - zejména proto, že mobilní technologie mě velmi baví, a dlouhodobě se o ni zajímám.

Navíc jsem s tímto telefonem natočil již několik videí, a další v budoucnu možná přibudou, takže je možné, že se s ním budeme ještě setkávat :)

Na následujících řádcích, jakožto i ve videu, si tedy přiblížíme telefon Alcatel Idol 3, a to ve verzi s úhlopříčkou displeje 5.5” .

Nejprve si uděláme klasické hodnocení, dále vyberu nejčastější dotazy z různých diskusí pod jinými recenzemi, na které se pokusíme najít odpověď, a na závěr si budete moci stáhnout do svého počítače několik ukázkových snímků pořízených tímto telefonem.

Recenze - video

Úhlopříčka displeje se zastavila na hodnotě 5.5.”

Není to tak dávno, kdy i o hodně menší úhlopříčka, např. 4.5” byla považována za enormní, při které se objevovaly hlasy, že telefon ztrácí mnoho z toho, čím by měl hlavně být - tedy mobilním.

Dneska už se nad hodnotou 5, či 5.5” nikdo nepozastavuje, i když znám hodně lidí i ve svém okolí, kteří říkají, že takovou “plácačku” by nikdy nechtěli.

I já jsem dlouho odolával tomuto trendu větších telefonů, a v minulostii jsem vyhledával přístroje spíše na opačném pólu - měl jsem např. telefon Xperia Mini Pro, či Xperia Active (oba s úhlopříčnou displeje 3”), před několika lety jsem přešel na Lumii 720 a Galaxy S4 mini (oba 4.3”).

Přechod na 5.5” tak i pro mě znamenal velkou změnu, které jsem se ze začátku docela obával.

Musím ale říci, že od doby pořízení předchozích telefonů už nějaký čas uplynul, a i moje používání telefonu se docela změnilo - teď např. mnohem více mobil používám pro sledování videí a serfování po internetu.

Pro mě osobně tak byl přechod na vyšší úhlopříčku velmi pozitivní a znatelně to zkvalitnilo snad všechno, co s telefonem dělám - a do kapsy u kalhot se telefon i tak s přehledem vejde :)

Jednou z hlavních předností, kterou výrobce často skloňuje při vyslovení jména tohoto telefonu, je design - ten je totiž do jisté míry unikátní, neboť klade důraz na symetrii.

Telefon skutečně vypadá stejně, ať už ho obrátíte nahoru nebo dolů.

Aby tento design měl i nějakého praktického využití, přizpůsobeno tomu bylo i uživatelské prostředí, které se v závislosti na otočení přístroje dokáže s efektní animací (která se dá změnit, či zcela vypnout), otáčí také.

To může být v praxi užitečné pro celou řadu uživatelů, neboť si každý může vybrat, na jaké straně chce mít zdířku pro nabíjení, či vstup na sluchátka.

Přetáčení navíc funguje i při telefonování, takže je rovněž jedno, jak telefon vezmete do ruky - volat s ním jde jakkoli, a také se mi již několikrát stalo, že jsem telefon držel “vzhůru nohama,” aniž bych si to uvědomil.

Symetrický design však ale není to jediné, co se při vyslovení jména Idol 3 skloňuje.

Je to i důraz na nadstandartní audio zážitek, který vám telefon zprostředkuje.

V balení tak najdeme kvalitní sluchátka od audio firmy JBL, o kterých jsem četl, že by samostatně měla stát 1000Kč.

Hrají opravdu solidně, ale nezůstalo pouze u sluchátek - vrchní a spodní část přední strany přístroje okupuje dvojice reproduktorů, které hrají nesrovnatelně lépe a více nahlas, než je u mobilních telefonů běžné.

Jak sluchátka, tak vestavěné reproduktory, zkrátka nejsou žádná laciná chrčítka, a rozhodně vás svým zvukem příjemně potěší.

Dalším faktorem, na který řada uživatelů, včetně mě, při výběru telefonu hledí, je kvalita fotografií.

Na zádech Alcatelu najdeme foťák se senzorem od Sony s rozlišením 13MPx a světelností f/2.0 - ten vás dokáže odměnit velmi solidními snímky, pokud mu dopřejete slušné světelné podmínky.

Co se mi na foťáku opravdu líbilo, je jeho schopnost zachytit i při automatickém režimu opravdu věrné barvy, které odpovídají skutečnosti.

Při zhoršujícím se světle je patrný šum, celkem výrazně horší kresba detailů, a se zmiňovanou přesností barev už to také není úplně nejrůžovější.

Já osobně hodnotím kvalitu fotek kladně vzhledem k tomu, jak fotoaparát používám - tedy na momentky v době, kdy u sebe nemám fotoaparát… a na to tento mobil stačí bohatě.

Na odkaze níže najdete menší galerii fotek, které si můžete stáhnout do počítače, prozkoumat jejich kvalitu a zhodnotit snímací schopnosti fotoaparátu.

Ukázkové fotky ke stáhnutí zde


Selfie kamera v telefonu nechybí (má 8MPx), její kvality však vzhledem k tomu, že selfie nefotím, hodnotit nebudu.

Tělo - symetrická elegance

Kromě již zmiňovaného důrazu na symetrii telefonu nesmíme přehlédnout ani další prvky konstrukce.

Telefon je velice lehký, má pouze 141g, což je na mobil s úhlopříčkou displeje 5.5” velmi sympatická hodnota.

A skutečně každý, komu telefon půjčím do ruky, je překvapený tím, že je tak lehounký - a to jej nosím v pouzdře, které ještě několik gramů přidává.

K velmi dobré hmotnosti jistě přispělo i to, že je telefon vyroben z plastu.

To samozřejmě nemůže potěšit milovníky hodnotnějších materiálů, na straně druhé je zpracování příkladné, a za několik týdnů používání jsem si opravdu nevšiml, že by někde něco vrzalo, či nepasovalo.

Displej samotný má opravdu vynikající pozorovací úhly, barvy, i svítivost (výrobce udává, že je to jeden z nejvíce jasných displejů na dnešním trhu). K jemnosti displeje 401ppi již není co dodat.

Konstrukci tedy mohu hodnotit velmi kladně, snad až na netradičně umístěné tlačítko pro zapnutí telefonu v levé horní části telefonu - na to si budete muset nějakou chvíli zvykat

Prostředí, výkon a to ostatní

To, co se mi na telefonu líbí, je, že výrobce tentokrát nesáhl po žádných úpravách systému, jako tomu bylo u některých minulých modelů.

Až na několik animací, a pozměněných ikon prostředí, vypadá jako původní čistý Android.

Co se mi již líbilo méně, je poměrně velké množství předinstalovaných aplikací a her, které si budete muset z telefonu zřejmě vymazat.

Výkonově je na tom telefon velmi dobře, chod prostředí je plynulý, někdy s mírným opožďováním, rozhodně bych ale neřekl, že je telefon pomalý, jako tomu bylo například v recenzi na mobilenet.cz.

V Benchmarku AnTuTu se telefon dostal nad hranici 33.000 bodů. V praxi není problém zahrát si i nejnáročnější herní tituly, čemuž kromě osmijádrového procesoru dopomáhá i 2GB RAM.

Z ostatních vlastností bych pak ještě vyzdvihl, že telefon podporuje všechna česká LTE pásma, a že mi vydrží běžně 1 - 1,5 dne při stále zapnutém 3G, Wi-Fi a určování polohy.

Shrnutí

Telefon bych charakterizoval jako dostupnou vlajkovou loď.

Nabízí kvalitní displej, nadstandartní zvuk, líbivý design i solidní fotoaparát a slušnou výdrž.

S telefonem jsem spokojený a mohu jej každému doporučit.

Je pravda, že se telefon přehřívá?

Telefon se zahřívá - asi jako všechny ostatní telefony.

Při náročnějších činnostech telefon zatopit umí, ale např. můj další telefon Samsung S4 mini topí ještě více - takže bych neřekl, že se telefon zahřívá více, než ostatní přístroje.

Lze přesouvat aplikace na paměťovou kartu?

Ano, neměl jsem s tím žádný problém

Dostane telefon aktualizaci na Android 6.0?

Podle všeho ano :)

Pokud máte nějaké otázky k tomuto telefonu, ptejte se v diskuzi níže